Krótka historia

„Chata pod Wałem” to gospodarstwo agroturystyczne w miejscowości Lichwin, na terenie gminy Pleśna, odległej o 20 km na południe od Tarnowa. Usytuowane jest pod szczytem Wału (523 m n.p.m.) na południowej, słonecznej polanie, otoczonej dookoła mieszanymi lasami, z dala od osiedli ludzkich. (Dojazd drogą asfaltową!)

Położenie „Chaty” i panujący tu mikroklimat daje wspaniałe możliwości do odpoczynku w ciszy i spokoju. Na terenie gospodarstwa znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się jedna z najrozleglejszych panoram górskich obejmująca: Pogórze Ciężkowicko - Rożnowskie, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce i Tatry aż pod Babią Górę w Beskidzie Żywieckim.

W lasach należących do gospodarstwa napotkamy fragmenty fortyfikacji wojskowych, a kilkaset metrów dalej,odremontowane cmentarze z I wojny światowej. W niewielkiej odległości od „Chaty” znajdują się: kamieniołom łupka, skamieniałe dęby, miejsce zwane „piekłem” z ruinami przedwojennej fabryki. Okolice gospodarstwa to tereny górzyste, znakomite do uprawiania turystyki rowerowej, pieszej, narciarstwa biegowego i zjazdowego (1,5 i 2 km od gospodarstwa znajdują się wyciągi narciarskie ze sztucznie naśnieżanymi, oświetlonymi i ratrakowanymi stokami). Istnieje możliwość zorganizowania kuligów, obozów, wycieczek (w pobliżu biegną szlaki turystyki pieszej żółty i zielony oraz wiele szlaków rowerowych).

W „Chacie”, przez cały rok, oczekuje na turystów pokój dla 6 osób z łazienką oraz pokój dzienny. Dla odważnych na okres letni przygotowano 10 miejsc noclegowych w stodole. Na wielopoziomowych tarasach jest miejsce do odpoczynku i zabawy - wiata biesiadno-ogniskowa oraz taneczna, a także zagospodarowane miejsca na ogniska i grille. Dodatkową atrakcją jest boisko do siatkówki, piłki nożnej oraz wyjątkowe kręgle :). Teren jest oświetlony i ogrodzony. Dodatkową atrakcją są trzy znakowane ścieżki spacerowe (w sumie około 7km) poprowadzone przez najatrakcyjniejsze tereny w okolicach Chaty pod Wałem. Wyjątkowy mikroklimat wpływa na BRAK KOMARÓW :)

Warunki wyżywienia do uzgodnienia. Gospodarz, ratownik GOPR, zaprasza na piesze, rowerowe lub samochodowe eskapady w każdy zakątek gór, który widać ze szczytu Wału